پیشنهاد ویژه: به راحتی صاحب وب سایتی مشابه دیجیکالا شوید. (جزئیات بیشتر )

پیشنهاد ویژه: آموزش سئو مقدماتی تا پیشرفته در 100 ساعت. (جزئیات بیشتر )

آموزش سئو

بیشتر بدانید
طراحی وب سایت گرافیکی نسخه چاپی

گرافیک !!!!! وای ای کاش سایت من هم گرافیکی بودش!!!!!! من اصلا از سایت خودم راضی نیستم و طراح سایت قبلی من خیلی گرافیکی کار نکردش !!!!!!!!!!!!!!!!! من میخوام فقط به خاطر گرافیک سایتم که خیلی ساده هستش طراحی مجددی برای سایتم انجام بدم !!!!!!!!!!!!

این ها و بیشتر از این ها همه صحبت هایی هستند که هر روز ما در شرکت طراحی وب سایت از مشتریان جدید خود می شنویم. حتی مشتریان قدیمی و چند ساله خودمان هم با ما تماس می گیرند و از ما درخواست طرح گرافیکی جدیدی از سایت دارند و احساس می کنند که سایت 2 ساله پیش شان الان دیگه از مد افتاده باشد و یا کاربرانشان دوست دارند که سایت جدیدتری برای آنها طراحی شود. تمام این صحبت ها و صحبت های بیشتر در مورد گرافیک سایت میتواند از جهاتی درست و از جهاتی غلط و غیر کارشناسی باشد. ولی نکته ای که بازدیدکنندگان و صاحبان وب سایت در تمام دنیا و نه فقط ایران بر روی آن اتفاق نظر داریم این است که گرافیک سایت یا همان UI وب سایت نقش بسیار تعیین کننده ای در کشاندن کاربر به وب سایت و نگه داشتن آن در وب سایت دارد.

زمانی که شما به عنوان کاربر وب سایت ها و نه طراح یا برنامه نویس, وب سایتی را مشاهده می نمایید در مورد گرافیک یا ظاهر آن وب در ابتدا قضاوت می کنید و در مورد برنامه نویسی و یا اصول طراحی سایت داینامیک آن اصلا اطلاعاتی ندارید و آن را مشاهده نمی کنید دقیقا مانند زمانی است که برای خرید خانه ای ظاهر آن را مشاهده می کنید و اصلا به نحوه ستون بندی و اسکلت بندی سایت فکر هم نمی کنید. دقیقا سایت هم به همین صورت می باشد. هر چقدر ظاهر سایت خوب و منطقی و نه لزوما گرافیکی باشد آن وب سایت می تواند تاثیر بیشتری را بر روی مخاطب خوب بگذارد که در این دانشنامه از سری دانشنامه های طراحی سایت قصد داریم به تفضیل در مورد طراحی سایت گرافیکی نیز توضیحاتی را خدمت شما عزیزان بدهیم.

در ابتدا باید بگوییم عموما رنگ و نحوه استفاده از رنگ ها و تسلط به روانشناسی رنگ ها در زمان طراحی سایت گرافیکی میتواند از اولین و تاثیرگذارترین اصول طراحی گرافیک سایت باشد. برای روانشناسی رنگ ها کتاب های متعددی در بازار طراحی وب سایت وجود دارد که در اینجا می توانیم با افتخار اعلام نماییم که طراحان ما در شرکت طراحی سایت اطلس وب کاملا با این اصول آگاهی دارند و بهترین طرح های گرافیکی را برای شما عزیزان خواهند زد. ما این ادعا را میتوانیم با نمایش دادن نمونه کارهای طراحی سایت شرکت اطلس وب به شما نشان دهیم. البته باید در نظر داشته باشیم که در گرافیک سایت برداشت از رنگ و استفاده آن در آن موضوع بسیار اهمیت دارد. ممکن است یک رنگ در یک کشور یک معنا را بدهد و همان رنگ در کشور دیگری معنای کاملا متفاوت را بدهد. حتی ممکن است رنگ در موضوعات مختلف با یکدیگر معانی مختلف داشته باشند. به عنوان مثال رنگ قرمز در یک  طراحی سایت رستوران به عنوان رنگ اشتها آور در نظر گرفته می شود ولی همین رنگ قرمز ممکن است در موضوعی دیگر معنای دیگری را داشته باشد. بنابراین رعایت این نکات در ابتدای کار طراحی وب بسیار مهم و قابل تامل می باشد.

مطمئنا فردی که قرار است یک پروژه طراحی سایت گرافیکی را برای مشتریش انجام دهد باید با یکی از نرم افزارهای گرافیکی رایج و خوب دنیا در زمینه گرافیک سایت نه فقط آشنایی بلکه باید تسلط کامل و جامعی داشته باشد. نرم افزارهایی مانند فتوشاپ یا Ilustrator که همگی از شرکت معروفی در دنیا به نام ادوبی هستند. نه فقط همین نرم افزارهای گرافیکی بلکه از ابزارهایی باید استفاده نماید که برای مرحله قبل از گرافیک سایت مورد استفاده قرار میگیرد. ابزارهای که اصطلاحا برای موکاپ (Mockup) یا همان اسکلت بندی مورد استفاده قرار میگیرد. البته تمامی این مراحل هم کاملا بستگی به این دارد که شما از چه روش طراحی برای پروژه خود استفاده می نمایید. اگر از طراحی سایت قالب آماده مانند طراحی سایت وردپرس یا طراحی سایت جوملا استفاده می نمایید کمی روند کار ساده تر میباشد چراکه این قالب ها از پیش آماده شده اند و باید تنها توسط مشتری تایید شوند و البته اگر نیاز داشت کمی هم تغییرات در آن ایجاد می نماییم. اما اگر از روش طراحی سایت اختصاصی استفاده شده باشد آن وقت این ابزار ها و تکنیک ها بیشتر می تواند گرافیست سایت را برای پیاده سازی ایده های طراحی کمک و یاری نماید.

متاسفانه امروزه مخصوصا در کشور عزیز خودمان ایران کپی برداری از طرح های گرافیکی به دلیل نبود قانونی در زمینه کپی رایت امری شایع و سرطانی شده است. هم اکنون که این مقاله را برای شما می نویسیم و برای نوشتن آن زحمت ها و کوشش های بسیار زیادی را در شرکت طراحی سایت اطلس وب انجام داده ایم, متاسفانه همکاران خودمان که گاها معروف هم هستند به این نوشته ها رحم نمیکنند و بدون هیچگونه محدودیتی که برای خودشان قائل شوند آنها را کپی می نمایند و در داخل وب سایت خودشان قرار می دهند. طراحی گرافیکی خود وب سایت اطلس وب هم که جایگاه خود را دارد و گاها از برخی از بخش ها و یا کلا خود وب سایت را کپی نموده و در آدرسی جداگانه و به نام خودشان به مخاطبانشان نمایش می دهند البته اگر مخاطبانی داشته باشند؟؟!! بنابراین بهتر است به جای کپی برداری ایده برداری شود و شما هم به عنوان خواننده عزیز هرگز از طراح سایت یا گرافیست سایت خود نخواهید که دقیقا عین یک وب سایت را کپی برداری نماید تا در هزینه ها و زمان خود صرفه جویی نمایید. مطمئن باشید که اگر طرح منحصر به فرد باشد درصد موفقیت آن سایت بسیار بیشتر خواهد بود تا زمانی که بخواهیم کل طراحی سایت فرد دیگری که برای آن زحمت کشیده شده است را برداریم.

در زمان ایجاد نمودن طرح گرفیکی برای سایت خود به موضوع و کاربرد آن سایت و مخاطبان هدف خود کمی بیشتر فکر کنید. این سوال را از خود بپرسید که آیا مخاطبان من که عموما از قشر تحصیل کرده هستند این گرافیک را می پذیرند و یا مخاطبان سایت من که عموما خانم ها هستند مانند طراحی سایت زیبایی و آرایشی یا طراحی سایت خدمت مجالس آیا از این گرافیک خوششان می آیند؟

اگر در جواب به این سوال ها زمان بیشتری را بگذارید و مخاطبان خود را به دقت شناسایی نمایید مطمئن باشید که به موفقیت نزدیکتر خواهید شد و متاسفانه در غیر این صورت شما رنج گسترده ای از مخاطبان خود را از دست داده اید. حتما تمامی وب سایت نباید خیلی گرافیکی باشد و اصطلاحا مهدکودکی باشد بلکه این گرافیک حتی باید نسبت به حجم اطلاعاتی که در سایت وجود دارد هم تعیین شود. مثلا در طراحی سایت فروشگاهی که 2 محصول بیشتر ندارد و مشتری هم دوست دارد تا آن دو محصول در صفحه اصلی سایت و به صورت بزرگ نمایش داده شود شما نمی توانید از 2 باکس کوچک و یا متوسط برای نمایش این 2 محصول استفاده نمایید بلکه باید از تصاویر بزرگ یا خیلی بزرگ همراه با افکت های گرافیکی که برای آن در نظر میگیرید آن محصولات را نمایش دهید و بالعکس زمانی که تعداد محصولات بسیار زیاد باشد نمیتوانید از طرح های گرافیکی و انیمیشن های متحرک زیادی برای این کار استفاده نمایید. بنابراین این موارد را هم در طراحی سایت گرافیکی نیز در نظر بگیرید.

زمانی که صحبت از گرافیک سایت میشود نکته بعدی که در ذهن هر فردی خطور می کند انیمیشن و حرکت آبجکت ها در داخل صفحات وب سایت میباشد. در گذشته این انیمیشن ها توسط نرم افزار خوبی به نام فلش (Adobe flash) طراحی می شد که مشکلات بسیار زیادی مانند عدم پشتیبانی و نمایش این انیمیشن در داخل مرورگر کاربر را داشتند. وای امروزه با وجود CSS3 و قابلیت های انیمیشنی که در آن وجود دارد این اتفاق بسیار راحتتر می افتد و تمامی مرورگرها هم به خوبی آن را پشتیبانی می نمایند. این انیمیشن ها از حرکت ساده موس کاربر بر روی المانی از صفحه می تواند شروع شود تا ساختن اسلایدشوهایی که کلا با این تکنیک های انیمیشنی طراحی شده باشند.

تجربه در شرکت اطلس وب به ما نشان داده است که وب سایت های زیر را میتوان تا حدی گرافیکی طراحی نمود تا کاربران بیشتر وقت خود را در سایت بگذرانند که عبارتند از:

و بسیاری دیگر از طراحی وب سایت هایی که باید در زمان خودش به گرافیک سایت هم نظر ویژه ای داشت

البته برای اینکه بیشتر با گرفیک سایت و استاندارهایی که برای این کار مورد استفاده قرار میگیرد آشنا شوید میتوانید دانشنامه طراحی سایت متریال دیزاین را مشاهده نمایید تا از استانداردهای گوگل هم در بخش طراحی سایت گرافیکی نیز آگاهی داشته باشید.

در پایان همواره آماده دادن مشاوره به شما عزیران برای آغاز یک طراحی سایت خوب  هستیم. هم اکنون میتوانید توسط یکی از خطوط تلفنی و یا ثبت سفارش طراحی سایت از طریق پیش فاکتور آنلاین طراحی سایت اقدامات اولیه خود را برای طراحی سایت انجام دهید.

توجه توجه : طراحی سایت ارزان

جستجوی پیشرفته نمونه کارها صدور پیش فاکتور